Elektrická kolobežka sa možno zíde aj vám

Kategórie
 
 
 
 
 

Elektrická kolobežka sa možno zíde aj vám

Určite ste si už všimli, že sa v posledných mesiacoch rapídne zvýšil počet ľudí, ktorí začali využívať trochu netradičný spôsob prepravy v uliciach našich miest. A možno ste už aj vy začali uvažovať o tom, či by aj pre vás nebolo dobré zaobstarať si elektrickú kolobežku. Asi každému je jasné, v čom spočíva výhoda ich používania. Tých výhod je vlastne viac. Ale poďme pekne po poriadku...

V prvom rade je výhoda používania elektrickej kolobežky v tom, že nemusíte čakať na MHD, alebo hľadať voľné parkovacie miesta, ktorých je v našich mestách ako šafranu. Elektrokolobežka je totiž šikovná mašinka, ktorá vás bez väčšej námahy prevezie z bodu A do bodu B na kratšie vzdialenosti. Teda, dojazd väčšiny kolobežiek s elektromotorom je približne 40 km, ale tie lepšie(a drahšie) majú dojazd aj viac ako 50 km.

Preprava v plných uliciach miest je na nich oveľa jednoduchšia. Aj vám sa už možno stalo, že kým ste čakali v zápche prešlo okolo vás niekoľko takýchto kolobežiek. Vtedy ste asi iba potichu závideli ich majiteľom. Je tak?

No byť na ich mieste nie je žiaden problém. Na trhu je už dostatočne široká ponuka elektrických kolobežiek skoro pre každého. Záleží len na vás, načo ju chcete v prvom rade používať. A aj to, kde sa na nej chcete premávať.

Ďalšou výhodou je kompaktnosť. Vo väčšine prípadov sa konštrukcia z ľahkého materiálu dá jednoducho zložiť do prenosného tvaru, takže si svoju elektrokolobežku môžete napríklad priniesť k sebe do práce. Ak vám to teda dovolí šéf...

Ovládanie je jednoduché, podobne ako na motocykloch. A aj keď sa napríklad vybije počas jazdy baterka, pretože ste ju zabudli dobiť, stále môžete použiť klasický spôsob "kolobežkovania", odrážanie nohami.

Ako si správne vybrať

Aby ste si mohli správne vybrať elektrickú kolobežku pre seba, porozmýšľajte najprv načo ju budete najčastejšie používať. Niekto môže na nej jazdiť do práce, iní zas do blízkeho obchodu. Možností je mnoho. A aj rôznych druhov a v rôznej cene.

Záleží napríklad od materiálu, z ktorého je kolobežka vyrobená, kapacity batérie a motora, ktorý zas udáva dojazd a aj nosnosti kolobežky. Niektoré typy sú vytvorené iba pre deti do určitej výšky. Iné majú zas kolesá a odpruženie ktoré zvládne aj menšie nerovnosti, takže sa dajú použiť aj na turistiku. Samozrejme, že nie do hôr, ale naše cesty predsa tiež nie sú len rovné.

Na trhu už nájdete aj extrémy, ktoré majú obrovské kolesá, alebo špeciálne technológie napojené na riadenie a podobne. Takže predtým, ako si elektrokolobežku kúpite, poriadne si prezrite ponuku na trhu a pouvažujte, čo je pre vás dôležité a čo nie.

Zamerajte sa hlavne na tieto veci:

  • Rám je väčšinou z duralu a od jeho kvality závisí aj nosnosť kolobežky. Najčastejšie je to 100 až 120 kg. Oplatí sa radšej osobne vyskúšať, či sa s ním dobre manipuluje.

  •  Batéria, ako som už spomínal udáva dojazd. Ten sa najčastejšie udáva v km alebo v minútach. No dojazd závisí aj od kvality batérie a terénu, kde sa budete pohybovať.

  • Riadenie je jednoduché a v ponuke je niekoľko rýchlostných stupňov. Dá sa tiež nastaviť aj tempomat, ale nie pri všetkých typoch. Niektoré kvalitnejšie typy ponúkajú aj rekuperáciu batérie cez brzdný systém.

  • Brzdy môžu byť kotúčové, bubnové, alebo môže byť použitý systém brzdy v zadnom blatníku. V prípade drahších modelov je v ponuke aj elektrické brzdenie a v niektorých prípadoch je zakomponovaný aj gyroskopický systém riadenia.

  • Kolesá môžu byť nafukovacie alebo bezdušové. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Vybrať si musíte sami. Začať by ste však mali na menších kolesách...to je skúsenosť z praxe.

  • Motor vás vo väčšine prípadov povezie rýchlosťou od 15 do 40 km/h. Je buď reťazový alebo nábojový s rôznym výkonom. Pre deti je to do 100 W, pre najnáročnejších aj viac ako 350 W.

Pri kúpe nezabudnite aj na doplnky, ako je prilba, reflexná vesta a osvetlenie. Ste na nej súčasťou cestnej premávky, tak sa tak aj treba správať. Ak by ste sa napríklad nevedeli rozhodnúť, ktorý typ si kúpiť, dajte si poradiť od odborníka. Aby ste neskôr neľutovali.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia