Aj elektrický longboard má svoje výhody

Kategórie
 
 
 
 
 

Aj elektrický longboard má svoje výhody

V posledných rokoch sa akoby roztrhlo vrece s elektrickými verziami dopravných prostriedkov. Možno ste si to všimli už aj vy. Veď sa stačí prejsť po uliciach mesta a určite stretnete niekoho, kto sa vezie na elektrickom vozíku, preháňa sa pomedzi autá v zápche na elektrickej kolobežke, alebo sa len tak vozí po uliciach na elektrickom longboarde.

Pýtate sa čo to je longboard? V podstate je to druh skateboardu. Ale nie je vôbec novým druhom. Longboard vznikol v podstate v rovnakom čase ako prvé skateboardy. Jeho prvotnou funkciou bolo prepraviť človek z bodu A do bodu B. Oproti klasickým skateboardom, ktoré poznáme dnes, bol trochu dlhší a kolesá mal väčšie. Je tomu tak aj teraz. Len variácií je mnoho. A k tomu sa najnovšie pridal ešte aj elektrický typ longboardu.

Výhody elektrického longboardu

Oproti klasickým longboardom sa veľmi nelíši tvarom ani výzorom. Má podobný tvar, kolieska aj grip. To, že ide o elektrický longoard si všimnete, až keď ho otočíte "horeznačky". Tam je totiž umiestnená batéria, riadiaca jednotka a dve elektromotory, ktoré poháňajú kolieska. Tie sú chránené proti vlhkosti aj prachu.

Aj u nás si už elektrické longboardy začali nachádzať svojich fanúšikov. Aj napriek tomu, že spočiatku si ľudia nevedeli predstaviť, čo môže byť také zaujímavé na tom, viezť sa na "skateboarde". Postupne si však uvedomili, že jeho nízka hmotnosť a pomerne veľký dojazd z neho robí vhodnú alternatívu prepravy na krátke vzdialenosti v mestách aj väčších obciach. Pokojne si ho môžete vziať so sebou aj do taxíka alebo MHD. Napríklad oproti elektrickému bicyklu má v tomto výhodu. Pritom priemerný dojazd 30 - 40 km je dostačujúci pre denné používanie.

Ale to, čo začalo zrejme mnohých ľudí presviedčať, je rýchlosť, ako sa dá na elektrickom longboarde jazdiť. Dospelý človek vážiaci približne 90 kg sa na ňom môže premávať aj rýchlosťou 30 km/h. Možno si teraz poviete, že to predsa nie je vôbec veľa, ale uvedomte si, že to nie je auto ani motorka. A maximálna rýchlosť sa dá zvýšiť odblokovaní limitu. Odporúča sa to však len skúseným jazdcom.

Pri takej rýchlosti ide v skutočnosti o adrenalínovú jazdu. Popravde, stojíte na zväčša drevenej doske s kolesami z tvrdej gumy, ktorá sa ovláda naklonením na strany a pohyb zabezpečujú dva elektromotory. Každý z nich má pritom výkon napríklad 300 W. Viete si to predstaviť? Nie? Možno by ste to mali vyskúšať na vlastnej koži. Nežartujem. Dá sa to. Niektorí predajcovia takúto možnosť ponúkajú, aby sa potenciálny zákazníci mohli lepšie rozhodnúť. A zjavne tento ťah vychádza, keďže sa počet záujemcov o kúpu elektrického longboardu zvyšuje.

Jednou z výhod je aj to, že po vybití sa batéria nabíja iba pár hodín. Asi ako bežný smartfón. Možno vás napadlo, či elektrický longboard dokáže ísť aj do kopca. Poteším vás. Zvládne stúpanie až 25 %. No a keď už sme pri technickej stránke, nechýba možnosť rekuperácie a elektronické brzdy. Rýchlosť a brzdenie, ale aj "cúvanie", ovládate malým ovládačom. Kapacitu batérie môžete skontrolovať vďaka LED diódam priamo na nej. Niektoré typy a značky umožňujú aj rýchlu výmenu vybitej batérie priamo na mieste, pretože je náhradná batéria namontovaná na doske.

Vybrať si však tú najvhodnejšiu pre seba môže byť problém. Najmä ak nemáte zatiaľ žiadne skúsenosti s longboardami ako takými. Ak si chcete určite kúpiť elektrický longboard, nechajte si radšej najskôr poradiť od niekoho, kto má s nimi skúsenosti. Vhodné poradenstvo môže poskytnúť aj pracovník v obchode, kde elektrické longboardy predávajú. Má totiž asi najlepší prehľad o aktuálnej ponuke na trhu. A tá je dnes poriadne široká. Tak sa radšej neunáhlite, a vyberte si ten správny longboard.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia